HomeAbout UsBiographiesDisplay

COLONEL CRAIG C. PETERS

PRINT | E-MAIL

Colonel Craig C. Peters is Commander of the 940th Air Refueling Wing, Beale Air Force Base, Calif. He is responsible for eight unit equipped KC-135R Stratotankers and the organization, training, and equipping, of approximately 1200 reserve personnel for worldwide deployment in support of national security objectives. The 940th ARW performs in-flight air refueling, cargo and passenger airlift, aeromedical evacuation, and humanitarian support; during peacetime or in support of contingency operations.

Colonel Peters began his Air Force career in 1984. He served over six years as an enlisted electronic warfare technician prior to earning his Bachelor’s degree in Business Administration from Anna Maria College, and attending Undergraduate Pilot Training. The Colonel has held key leadership positions as squadron operations and training officer, operations group commander, wing commander, and Deputy Director of Mobility Forces (DEPDIRMOBFOR). Additionally, he has held key positions on the Numbered Air Force, and HQ AFRC staffs. Colonel Peters is a command pilot with more than 7,000 hours, including more than 290 combat flying hours.

Prior to his current assignment, Colonel Peters was the Assistant Deputy Director for Global Policy and Partnerships on the Joint Staff, J-5, the Pentagon, Washington, D.C. He assisted the Deputy Director in his roles as principal advisor to the Chairman of the Joint Chiefs of Staff and the Director for Strategic Plans and Policy on all global and functional matters pertaining to the development of partnership capacity - both within the U.S. Government (USG) and with international partners abroad – in support of the National Military Strategy and policy oversight and coordination of world-wide matters. Major areas of responsibilities included: Development of DoD, USG, and international partner capabilities, plans, and programs; Oversight of all DoD security cooperation activities, including foreign disclosures; Supervision of the Chairman's mission to the UN; and policy synchronization regarding Cyberspace, Space and Missile Defense, Strategic Communications, and Arctic and Maritime operations.

EDUCATION

1989      Bachelor’s Business Administration, Anna Maria College, Paxton, Mass. (Cum Laude)

1995      NATO Staff Officer Course (In Residence), Robins Air Force Base, Ga.

1998      Air Force Advanced Instrument School, Randolph AFB, Texas

1999      Squadron Officer School, Maxwell AFB, Ala. (In Residence)

2004      Air Command and Staff College (Correspondence)

2005      AMC Senior Officer Tactics Course, USAF Expeditionary Center, Ft. Dix N.J.

2006      Aircraft Mishap Investigators Course, Kirtland AFB, N.M.

2006      Reserve Officer National Security Course, Washington, D.C. (In Residence)

2006      AMC Senior Officer Tactics Course, USAF Expeditionary Center, Ft. Dix, N.J.

2008      Advanced Air Mobility Operations Course, USAF Expeditionary Center, Ft. Dix N.J.

2009      Masters Strategic Studies, Air War College, Maxwell AFB, Ala. (In Residence)

2011      Maintenance Course for Operational Commanders (MCOC), Sheppard AFB, Texas

2011      USAF Incident Managers Course, Youngstown ARS, Ohio

2011      Safety & Accident Investigation Board President Course, Kirtland AFB, N.M.

2011      Joint Air & Space Operations Senior Staff Course, Hurlburt AFB, Fla.

2012      Director of Mobility Forces (DIRMOBFOR) Course, Hurlburt AFB, Fla.

2015      Senior Officer Security Seminar, Va.

2015      Air Force Enterprise Leadership Seminar, UNC Kenan-Flagler Business School, Chapel Hill, N.C.

2015      Joint Humanitarian Operations Course, USAID, Arlington, Va.

ASSIGNMENTS

1.        April 1984 December 1989, Electronic Warfare System Specialist, 104th Fighter Wing, Massachusetts Air National Guard, Mass

2.        January 1990 February 1991, student, undergraduate pilot training, Laughlin AFB, Texas

3.        February 1991 December 1995, C-5 flight instructor, chief aircrew training, squadron scheduler, 337th Airlift Squadron, Westover ARB, Mass

4.        December 1995 March 1997, C-5 examiner pilot, strategic airlift operations officer, headquarters 22nd Air Force, Dobbins ARB, Ga

5.        March 1997 May 2000, C-17 examiner pilot, chief aircrew training, squadron scheduler, 701st Airlift Squadron, Charleston AFB, S.C.

6.        May 2000 November 2002, C-17 examiner pilot, chief C-17 flight standards, Headquarters 22nd Air Force, Dobbins ARB, Ga

7.        November 2002 May 2003, C-17 examiner pilot, command chief C-17 flight examiner, Headquarters Air Force Reserve Command, Robins AFB, Ga

8.        May 2003 September 2004, C-17 examiner pilot, assistant chief pilot, Headquarters 22nd Air Force, Dobbins ARB, Ga

9.        September 2004 July 2008, C-17 Operations Officer, 732 Airlift Squadron, McGuire AFB, N.J.

10.     July 2008 May 2009, student, Air War College, Maxwell AFB, Ala

11.     April 2009 May 2012, Commander, 910th Operations Group, Youngstown/Warren Regional Airport, Air Reserve Station, Ohio

12.     May 2012 August 2014, Commander, 911th Airlift Wing, Pittsburgh International Airport Air Reserve Station, Pa

13.     March - July 2014, Deputy Director Mobility Forces (DEPDIRMOBFOR), Al Udeid AB, Qatar

14.     August 2014 June 2016, Assistant Deputy Director, Global Policy and Partnerships, J5, Joint Staff, Pentagon, Washington, D.C.

15.     June 2016 Present, Commander, 940th Air Refueling Wing, Beale AFB, Calf


SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS


1.        Mar - July 2014, Deputy Director Mobility Forces (DEPDIRMOBFOR), Al Udeid AB, Qatar, as a colonel

2.        Aug 2014 Jun 2016, Assistant Deputy Director, Global Policy and Partnerships, J5, Joint Staff, Pentagon, Washington, D.C., as a colonel


FLIGHT INFORMATION


Rating: Command pilot

Flight Hours: more than 7,300 including more than 290 combat hours

Aircraft Flown: T-41, T-37, T-38, C-5A/B, C-17, C-130H, KC-135R, B727 and MD-88


MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

 

Defense Superior Service Medal Legion of Merit

Meritorious Service Medal with Four Oak Leaf Clusters

Air Medal with One Oak Leaf Cluster

Aerial Achievement Medal

Air Force Commendation Medal with One Oak Leaf Cluster

Joint Meritorious Unit Award

Air Force Outstanding Unit Award with Six Oak Leaf Clusters

Combat Readiness Medal with 10 Oak Leaf Clusters

Air Reserve Forces Meritorious Service Medal with One Oak Leaf Cluster

National Defense Service Medal with Bronze Star

Armed Forces Expeditionary Medal with Bronze Star

Southwest Asia Service Medal with Bronze Star

Kosovo Campaign Medal

Global War On Terrorism Expeditionary Medal

Global War On Terrorism Service Medal

Armed Forces Service Medal with Bronze Star

Humanitarian Service Medal with Two Bronze Stars

Air Force Expeditionary Service Ribbon with Gold Border

AF Longevity Service with Five Oak Leaf Clusters

Armed Forces Reserve Medal with 5 ‘M’ devices and Hour Glass

Small Arms Expert Marksmanship Ribbon (Rifle)

AF Training Ribbon with One Oak Leaf Cluster

Kuwait Liberation Medal Government of Kuwait

 

EFFECTIVE DATE OF PROMOTION

 

Second Lieutenant December 21, 1989

First Lieutenant January29, 1992

Captain August 4, 1994

Major July 14, 1999

Lieutenant Colonel August 18, 2005

Colonel February 13, 2010

(Current as of May 2016)